Nástrojová bruska

Je další stroj který se mi podařilo sehnat do mé dílny. Vzhledem k prostorovým možnostem jsem musel volit něco menšího než jsou klasické BN 102 a tak volba padla na Polskou brusku Pemal Malbork. Jedná se o poměrně jednoduchý stroj, podle mého určený spíše k méně přesnému broušení nástrojů do dřevozpracující výrobu. Brusku jsem zakoupil "holou" v rozebraném stavu s minimálním nástrojovým vybavením. Při sestavování se objevilo několik závad a problémů které budou následně popsány.

 

Ložisková dráha podélného posuvu. Je tvořena soustavou ložiskových kuliček uložených v odvrtaném pásku z plechu. Kuličky o průměru 11,112mm se pohybují v kalených drahách tvaru V.

 

Bohužel tyto dráhy byly poměrně hodně poškozené a bylo třeba to opravit. Nové kuličky se dají koupit bez problémů, ale dráhy by se musely nechat přebrousit. Vyřešil jsem to nakonec jemným přebroušením ručním brouskem, aby se zahladily "hrany" poškození a kuličky nahradil válečky 12x12mm. Jediné co se muselo udělat, bylo zkrácení válečků suportovou bruskou v soustruhu pod 12mm aby nedřely z čela.

 

Vřeteno. Při prvním spuštění se z něho ozýval zvuk jak z žentouru. Na vině byla vyběhaná kosoúhlá ložiska 7206B. Vřeteno jsem tedy rozebral a zakoupil do něho nová slovenská ložiska. Následovalo zděšení, konec hřídele házel skoro o 5 setin :-( Říkal jsem si, asi ohnutá hřídel, přeci ta ložiska nemohou být tak špatná. A ono jo! Ta ložiska stojí za ... Hřídel jsem vymontoval, přeměřil v hrotech a házivost žádná. Podařilo se mi sehnat stará ložiska ZKL z roku 1980, ve třídě přesnosti P4 a po smontování jsem naměřil na konci hřídele házivost cca 1um :-)

 

Zubová podpěra. Podpírá při broušení břit a díky tomu se broušený nástroj pootáčí ve stále stejném úhlu vzhledem k brusnému kotouči.

 

Tělo o průměru 20mm je vytvořeno ze starého tlumiče. Odvrtaná a vystružená díra má 15mm. Na jednom konci je zalisováno mosazné pouzdro se 4 mi vyrytými ryskami a otvorem pro vedení stavěcího šroubu. V drážce je pak vložen O kroužek tvořící "brzdný" element. Na druhém konci je odvrtán otvor pro vodící čep.

 

Hlava je vytvořena z ocelového čtyřhranu 20x20mm, válcovitá část s drážkou má 15mm. Tato část je odvrtaná a na konci je zalisovaná mosazná "matice" M5 se stoupáním 0,5mm.

 

Vyklápěcí element na který se upevňuje vlastní palec je z hranolu 20x12mm.

 

Šroub je na jedné straně opatřen závitem M5 se stoupáním 0,5mm, na druhé měl být závit M5 klasického stoupání. Při výrobě stavěcího šroubu s noniem jsem ale omylem vyvrtal otvor 5mm a tak je tam závit M6 a na konci ten M5 na pojistnou matku.

 

Stavěcí šroub s noniem - stupnice je rozdělená na 50 dílků, při šroubu se stoupáním 0,5mm je to na jeden dílek 0,01mm posuvu. Vnitřní závit M6, rádlování, vzadu otvor na pojistnou matku M5.

 

Celek se sestaví a dotažením stavěcího šroubu s noniem nastaví optimální třecí odpor na O kroužku. Ten se pak zajistí matkou M5.

Pokračování zase jindy.

 

8.1.2016

Návrat do menu