Kyslíko vodíková svářečka

Kyslíko-vodíková svářečka

Asi jako každý kutil tak i já jsem vždycky toužil po autogenu. Od nákupu mě však odradila cena a problematická manipulace s tlakovými lahvemi. Uvažoval jsem i o výrobě podle sborníku UROB SI DOMA, kde vyšly dva stavební návody Miloslava Zelinky z Děčína. V nich popsaná svářečka měla dost složitý článkový vyvíječ (jednalo se o 110 článků z plastových kroužků průměr 110mm a mezi nimi vkládané z jedné strany poniklovaná plechová kolečka). Celé se to napájelo přímo 230V, proto ten velký počet článků. Mé řešení je jiné a podstatně jednodušší. Po několika letech provozu mohu říci, že i zcela dostatečné.

Sestava

Základem jsou louhové články Ni-Fe nebo Ni-Cd, mém případě polské články od firmy Centra, rok výroby 1974 o rozměrech 105x125x280mm a kapacitě 160Ah. Používám deset těchto článků (tj. baterii 12V). Tento počet se dá zvýšit, případně použít paralelní zapojení při menší velikosti. Náplň článků tvoří elektrolyt z hydroxidu sodného nebo draselného a destilované vody, při provozu se doplňuje pouze destilovaná voda. Vzniklý kyslík s vodíkem se odvádí z článků hadičkami do směšovače s propan butanem, přes odkalovač, pojistku zpětného šlehnutí plamene do hadice a k hořáku. Celé to mám v bedně na kolečkách zasunuté pod ponkem. V případě potřeby vytáhnu, cvaknu kleště od AKUSETU a už svářím.

Kompletní návod PDF (440KB)

 

Drobná úprava:

Při práci s hořákem mi vadilo, že ke směšování propan butanu a kyslíku s vodíkem dochází už u vyvíječe. Než se směs plynů dostala k hořáku chvíli to trvalo a díky tomu se poměrně obtížně nastavoval správný poměr směsi a tím i vlastnosti plamene. Mohl jsem to řešit přidáním další hadičky, ale nechtěl jsem aby se mi motaly při práci. Předělal jsem proto následně směšovač a druhou hadičku vedu vnitřkem:

 

Přívodní hadičku do hořáku jsem zvětšil na vnitřních 6 x 1mm a do ní zasunul další o vnitřním průměru 2,5 x 0,5mm.  Ta vede až do tělesa hořáku. Tou silnější přivádím H2O2, slabší pak propan-butan od regulačního ventilu. Díky tomu že se oba plyny směšují až skoro v hořáku, jsou reakce hořáku na změnu regulačního ventilu propan-butanu okamžité.

  Skutečné provedení:

 

Havárie

Trošku jsem podcenil údržbu a dolévání vody a tak to zákonitě muselo přijít. Po ukončení sváření, kdy jsem nesfouknul plamínek, ale nechal ho vniknout do hořáku, došlo k prošlehnutí plamene pojistkou. Ozvala se rána a články se nafoukly. K prošlehnutí plamene do článků už došlo i dříve, hlavně při oživování, ale protože nyní bylo vody málo mělo to mnohem destruktivnější následky. Jak tam ten plamen vnikl netuším. Možná louh poškodil gumové těsnění v pojistce, nevím?

 

Následovala rozborka pojistky, výměna gumových elementů a doplnil jsem systém o probublávačku a další odkalovací nádrž. Články jsem pobouchal gumovou paličkou, kde povolily sváry, jsem to převařil nerezem a svářečka zase běhá dál.

Návrat do menu