Jeskyňářská čelovka 2

Na základě zkušeností s človkou1 jsem se rozhodl provést některé vylepšení a celkové odlehčení. 

Základní tvar jsem „obšlehnul“ zde: http://www.scurion.ch/jm/  , vnitřní elektrické vybavení zůstalo v podstatě totožné.

 

Tělo je opět vyrobeno z hliníku, snažil jsem se o co největší odlehčení při dostatečné chladící ploše.

 

Zvyšující měnič je postaven s obvodem MC34063A. Není to optimální řešení, protože potřebuje poměrně vysoké komparační napětí -  1,25V,  které způsobuje zbytečné ztráty (při 10W to dělá cca 0,5W). Další verze bude s obvodem NCP3065 kterému stačí 0,235V, takže ztráty na měřícím rezistoru budou pod 0,1W.

 

Oproti první verzi jsem udělal bytelnější aretaci ovládání, přidáním mechanického dorazu potenciometru.

 

Všechny komponenty jsou utěsněné pomocí O kroužků a ani po natlakování vnitřku na 3 bary, nedocházelo nikde k žádnému úniku vzduchu. Ovládací kolečko mělo tendenci vystřelovat, proto ten omotaný drátek. Nakonec jsem zjistil že vzduch přeci jenom uniká a to vnitřkem přívodního silikonového kabelu, který se díky tomu celý nafoukl, ale s tím toho moc nenadělám :-)

 

Díky tomu, že čelovka nemá vpředu kroužek který by stínil, je úhel osvětlení přes 130 stupňů. V praxi to znamená, že pokud svítím ve výšce 180cm vodorovně vpřed, osvětluje svítilna  prostor  na podlaze který začíná už ve vzdálenosti 70cm!

 

Konečná váha je zhruba 250g, průměr 8cm (celková šířka knoflík-kabel cca10cm), hloubka 6cm.

 

Co dál? Pokud seženu menší parabolu, tak možná zmenším rozměry a tím pádem i hmotnost. Otázkou je zda jí i nadále uchladím při plném výkonu. Pravdou je že svítit na plno je potřeba opravdu pouze v hodně tmavých nebo rozlehlých prostorách. Na běžné užívání stačí nepatrný výkon z toho co je 10W ledka schopna poskytnout.

12. 4. 2011

Návrat do menu